Predpôrodný kurz

 

viac-kurz-predporodny-na-vyskuKurz je rozdelený na 6 stretnutí, ktoré vás prevedú témami pôrod, šestonedelie, starostlivosť o dieťatko a dojčenie. Všetky tieto informácie sú užitočné ako pre budúcu mamku, tak aj pre otecka. Prvou časťou vás bude sprevádzať pôrodná asistentka a druhou časťou lekárka s praxou na neonatológii a laktačná poradkyňa v jednom.

 

Témy kurzu:

1. Cesta k s/pokojnému pôrodu I. (+ súčasťou je samostatné stretnutie pre mužov) (25.4.2019)

 • Ako pripraviť a povzbudiť telo aj myseľ;
 • Materská dovolenka;
 • Výber miesta pôrodu, pôrodné prianie;
 • Podporná osoba pri pôrode – áno či nie?;
 • Poradne u lekára/PA/v pôrodnici..

Stretnutie určené výlučne pre ženy.

(Evka Sokirková)

POZOR!!! Vaši partneri neprídu skrátka. 1. stretnutie je aj pre mužov. Paralelne so stretnutím pre ženy v inej miestnosti bude prebiehať stretnutie určené pre mužov:-). Náš absolvent Predpôrodného kurzu, aktuálne už dvojnásobný otec Mišo Hlinka, s vami rád podiskutuje na tému „Tehotenstvo, pôrod a rodičovstvo očami muža-otca“. Takže milí muži, ste od tohto stretka na kurze vítaní:-).

 

Od 2. stretnutia budú prebiehať témy určené pre oboch budúcich rodičov. Od 3. stretnutia sú vítaní aj budúci starí rodičia;-).

2. Cesta k s/pokojnému pôrodu II. (2.5.2019)

 • Kedy sa to celé začne a ako? Ako pomôcť, keď žena prenáša…;
 • 4 doby pôrodné;
 • Výber polohy pri pôrode, úľavové metódy;
 • Štandardný pôrod v pôrodnici – ako si ho čo najviac spríjemniť;
 • Bežné problémy a ako na ne…

(Evka Sokirková)

 

3. Starostlivosť o novorodenca I. (9.5.2019)

 • nová bytosť s nami, ako jej porozumieť, prvé minúty a hodiny života, čo je dôležité vedieť počas pobytu v pôrodnici.

(Ivka Kušnierová)

 

4. Starostlivosť o novorodenca II. (16.5.2019)

 • vnímavá starostlivosť, prvé dni doma, praktické rady pre pohodový život s dieťatkom /kúpanie, spánok, starostlivosť o pupček, kedy na prechádzku, starostlivosť o pokožku dieťatka, čo s kolikou a refluxom, ako vplýva strava mamky na dieťatko, ako dieťatko utíšiť…

(Ivka Kušnierová)

 

5. Dojčenie (23.5.2019) (stretnutie má cca 3 hodiny)

 • čo sa o dojčení bežne nehovorí a ako začať, aby bolo dojčenie úspešné. Polohy pri dojčení, ako často a ako dlho dojčiť, ako spoznať, či dieťatko naozaj pije…
 • najčastejšie otázky o dojčení, starostlivosť o bradavky, riešenie niektorých ťažkostí, ktoré sa pri dojčení môžu vyskytnúť: čo ak sa dieťatko neprisáva, ak sú prsia veľmi naliate, ak je mliečka menej, ak treba dokrmovať, ak je dieťatko plačlivé, ak bolia bradavky…

(Ivka Kušnierová)

 

6. Šestonedelie – cesta k spokojnému materstvu (30.5.2019)

 • Fyzické zmeny po pôrode;
 • Oddych, pokoj, výživná strava a dôvera okolia;
 • Dieťa ako súčasť matky aj po pôrode;
 • Žena sa stáva matkou, pár rodinou;
 • Bežné problémy a ako na ne

(Evka Sokirková)


Prihláste na na pripravovaný kurz, ktorý začína 25. apríla 2019.

 

Prečítajte si odporúčania od našich absolventov kurzu.

 

O lektorkách a lektoroch:

 

viac-lektorka-Evka_Sokirkova-predporodny-kurzBc. Eva Sokirková

Som vyštudovaná všeobecná sestra, mám ukončený 1.stupeň VŠ v odbore pôrodná asistencia. Počas VŠ  štúdia som absolvovala 3.-mesačnú stáž v Pražskej pôrodnici. Pracovala som v Bratislave, v pôrodnici u Kocha, neskôr v Košiciach-Šaci na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Svoje pôsobenie v nemocnici som po necelom roku ukončila.  (Nebola som stotožnená so systémom starostlivosti, ktorú som mala poskytovať). Od roku 2008 pracujem v IT firme v Košiciach. S tehotnými ženami a blízkymi témami som však bola stále v kontakte, cez rôzne semináre, školenia a kongresy či konferencie. Urobila som si kurz plávania pre tehotné v Českej republike. Robila som predpôrodnú prípravu pre dve materské centrá a Bránu k deťom. Aj súkromne. Mám 3 detičky. Rada by som hlavne ženám – a aj ich partnerom, ktorí sa chystajú na novú rolu v živote – teda budúcim mamičkám a oteckom – pomohla osvojiť si vedomosti o tehotenstve, pôrode a popôrodnom období. Aby vedeli, čo môžu očakávať, ako sa môžu k tej-ktorej situácii postaviť. Nech je pôrod zážitkom, ktorý ich posilní, spojí a prinesie im veľa radosti a poznania.

 

 

viac-lektorka-Ivka_Kusnierova-predporodny-kurz-upravMUDr. Ivana Kušnierová

Som mama troch detí, manželka, poradkyňa pri dojčení, lekárka s praxou na novorodeneckom oddelení a hlavne žena, ktorá má chuť robiť veci krajšie, lepšie, láskavejšie a pohodovejšie, ako doteraz. Tak, aby sa každodenná rutina stala radosťou, aby každá chvíľka s dieťatkom /aj bez neho/ bola dôvodom na úsmev a vďaku. Tak, aby sme dokázali našim deťom vytvoriť svet plný pochopenia, istoty a skutočného šťastia. Svet, v ktorom bude stáť za to žiť. Zatiaľ aspoň v rodine :-).

Stretnutie pre mužov – vedie Michal Hlinka

 

viac-lektor-Michal-Hlinka-predporodny-kurzMilí muži, môžete sa tešiť na stretnutie určené výhradne pre vás! Mišo je náš absolvent Predpôrodného kurzu, ktorý ho navštevoval so svojou manželkou, keď čakali svoje prvé bábätko. Aktuálne je už dvojnásobným otcom, bol pri pôrode oboch detí, má skúsenosť s dvomi rôznymi košickými nemocnicami. Stretnutie s názvom Tehotenstvo, pôrod a rodičovstvo očami muža-otca je o praktických skúsenostiach a tipoch, ktoré vám pomôžu ľahšie pochopiť seba, ženu, dieťa v období tehotenstva, pôrodu a prijať rodičovstvo ako výzvu v živote…a ako sa z toho nezblázniť :-).